Antigua ve Barbuda Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Programı Nedir?

Antigua ve Barbuda Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Programı, yabancı yatırımcılara hükümet tarafından öngörülen koşulları yerine getirmesi halinde vatandaşlık kazanma olanağı sağlayan bir programdır.

Antigua ve Barbuda Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Programı’nın Başvuru Koşulları Nelerdir?

Bu programa ana başvuru koşulu, ülkeye önemli bir ekonomik katkının sağlanmasıdır. Bu bağlamda, başvuruda bulunan kişilere aşağıdaki yatırım seçenekleri sunulmaktadır:

  • Kabul edilmiş bir gayrimenkul projesine en az 400,000 ABD Doları tutarında yatırım yapılması ve söz konusu yatırımın beş yıl muhafaza edilmesi,
  • Bireysel olarak veya en az iki kişi tarafından birlikte yapılabilecek nitelikli bir işe en az 1.5 Milyon ABD Doları yatırım yapılması, yatırım yapılacak işin tutarının en az 5 Milyon ABD Doları olması ve her bir yatırımcının bireysel olarak en az 400,000 ABD Doları yatırım yapması veya
  • Hükümete 200,000 ABD Doları tutarında hibe yapılması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yatırım seçenekleri dışında başvuru sahibi ve aile üyelerinin adli sicil kaydı olmaması, sağlık durumlarının iyi olması gerekmektedir.

Buna ek olarak, başvuru sahibi ve aile bireyleri güvenlik incelemesi ve değerlendirme/denetim süreçlerine tabidir. Vatandaşlık, hükümet tarafından onay alınmasını takiben sadakat yemininin edilmesiyle verilmektedir.

Antigua ve Barbuda Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Programı’nın Başvuru İşlem Süresi Ne Kadardır?

Bu program için başvuru işlem süresi yaklaşık olarak 3-4 ay arasında değişmektedir.

Antigua ve Barbuda Yatırım Yolu İle Vatandaşlık Programı’nın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Antigua ve Barbuda pasaportu sahiplerinin aşağıdaki avantajlardan faydalanma olanağı bulunmaktadır:

  • Kanada, Birleşik Krallık ve Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere toplam 133 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlanmaktadır.
  • 15 CARICOM üyesi ülkede (Karayip Bölgesi) sınırlama olmaksızın yaşama, çalışma ve eğitim görme olanağına sahip olunmaktadır.
  • Başvuru sahibi ve aile bireyleri için pasaportlu tam vatandaşlık kazanılmaktadır.